Vyberte si krajinuVyberte si krajinu
Slovensko - Pre domácnosti

Vyberte si podlahu

Všetko o podlahách

Vinylové podlahy v roliach

História vinylových podláh

Vinylové podlahy sa stali bežnou súčasťou budov a domácností po celom svete vďaka mnohým estetickým a technickým výhodám. Príbeh o priemyselnej dômyselnosti a kreativity vo vývoji podlahovín, ktoré uspokoja stále nové a nové potreby ľudí.

Pôvod nových materiálov

Objavené Francúzskym fyzikom v 19. storočí, prvé experimenty s vinylom začali v 30-tych rokoch 20. storočia kedy sa prvý krát verejne objavil na výstave ʺCentury of Progressʺ v roku 1933 v Chicagu, USA. Počas vojny, kvôli nedostupnosti zdrojov surovín, sa výskum zameriaval na využitie vinylu ako alternatívny ku gume. Priemyselné využitie vinylu sa začalo znásobovať až po druhej svetovej vojne. V roku 1947 sa zrodila prvá vinylová podlaha Tarkett vo Švédsku

Nový prístup k podlahám v 50-tych rokoch 20. storočia

50-te roky minulého storočia možno označiť ako éru kreativity a experimentovania s týmto novým materiálom. Jeho vlastnosti - extrémna odolnosť, flexibilná manipulácia, možnosti dizajnu - ho urobili atraktívnym a nákladovo efektívnym riešením pre veľkovýrobu všetkých druhov priemyselných a domácich predmetov. Spoločnsoti v Amerike a Európe začali vyrábať podlahové krytiny. Vo Francúzsku, Sommer (jedna zo zakladateľských spoločností Tarkett-u) uviedla originálnu podlahovinu Tapiflex. S recykláciou sme začali už v roku 1957. Táto pozitívna vlastnosť recyklovateľnosti bola objavená veľmi skoro a pomohla znížiť dopad odpadu na životné prostredie.

Vinylová revolúcia v 60-tych rokoch minulého storočia.

60-te roky sú synonymom rastúcej popularity vinylu, ktorý sa začal vužívať všade - od stavebných materiálov, automobilových dielov, obalových materiálov po medicínsky materiál a dokonca oblečenie. Celosvetová vinylvoá produkcia explodovala z 220.000 ton ročne v 1950 na 6 miliónov ton v 1970. Vinylové podlahy boli cenené za ich odolnosť voči vlhkosti, znečisteniu a nárazu ako i trvácnosť. Tieto technické vlastnosti urobili z vinylu veľmi populárny podlahový materiál pre nemocnice, školy, kancelárie a domácnosti po celom svete. V roku 1968 sa uviedol vinyl na scéne otváracieho ceremoniálu Zimných Olympijských Hier vo Francúzsku v Grenoble ako prekrytie klziska!

Pokračovanie v inováciách pre životný štýl a zdravie

Od kuchyne, kúpeľne, spálne po obývačku... vinyl dobyl interiérový dizajn od 60-tych rokov a stal sa najrozšírenejším druhom podlahoviny. Jeho cenová dostupnosť a široká škála dizajnových možností - od dreva, dlažby, kameňa po úžasné grafické efekty - zlákali ako  zákazníkov tak i profesionálov. Jednoduchá pokládka a údržba vinylu, ho urobila vhodným a časovo nenáročným riešením pre súčasný rýchly životný štýl. Inovácie pokračovali v orientácii na zdravie a životné prostredie. Od roku 1957 začal Tarkett recyklovať vinylové podlahy zo zvyškov z výroby a inštalácií a minimalizoval tým dopad na životné prostredie. Toto odvetvie taktiež ukázalo ako môže vinyl prispievať k zdraviu a zdravému vnútornému prostrediu. Po mnoho rokov sa Tarkett zameriava na výrobu podláh s nízkymi emisiami - pre lepšiu kvlaitu interiérového ovzdušia. Naša nová generácia vinylových podláh s najnovšou Tarkett multi-materiálovou ponukou podlahovín s emisiami 10-100 krát nižšími ako sú najprísnejšie normy. Najposlednejšia eko-inovácia Tarkett-u je uvedenie podláh s plastifikátormi bez obsahu ftalátov, ktoré rovnako priespievajú k ešte lepšiemu ovzdušiu a životnému prostrediu.

Zdieľať