Vyberte si krajinuVyberte si krajinu
Slovensko - Pre domácnosti

Ako položiť podlahu Tarkett

Výrobky a techniky Tarkett uľahčujú položenie podlahy viac než kedykoľvek predtým. Tu je niekoľko jednoduchých spôsobov, ako zabezpečiť, aby ste dosiahli najlepšie výsledky.

Neunáhlite sa

Položenie novej podlahy nikdy nebolo ľahšie, bez ohľadu na to, či ste si vybrali drevo, laminát alebo PVC. Všetky naše podlahy sú navrhnuté tak, aby sa jednoducho pokladali, avšak ako pri všetkých projektoch, urobte to rozvážne, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky.  Iba trochu času navyše, ktorý venujete príprave a kompletizácii svojho projektu, z nej urobí potešenie a nie nepríjemnú povinnosť.

Predtým, než začnete - váš kontrolný zoznam

  • Je priestor obdĺžnikový alebo štvorcový, je to chodba alebo predsieň? Rozhodnite sa, akým smerom budete podlahu ukladať.
  •  Máte dosť podlahy, ktorú ste si vybrali, aby ste pokryli celú plochu?
  • Počítali ste s niečím navyše? Určite totiž vznikne odpad v dôsledku  nutnosti úpravy okrajov a rohov.
  • Uistite sa, že teplota a vlhkosť sú normálne (obvykle nad 18 °C s relatívnou vlhkosťou od 40 % - 70 %). Predovšetkým drevo potrebuje mierne úrovne teplôt aj vlhkosti (30 % - 60 % relatívna vlhkosť).
  • Uistite sa, že podlahový podklad je čistý a suchý.
  • Uložte podlahu v obale do miestnosti na 24 až 48 hodín predtým, než ju použijete, aby sa aklimatizovala na okolité podmienky.
  • Nepotrebujete žiadne zložité nástroje na to, aby ste položili niektorú z našich podláh, ale budete potrebovať ostrý nôž na PVC alebo pílku na drevo a laminát.

Príprava

Bez ohľadu na to, či ukladáte PVC, laminát alebo drevo, podklad podlahy by mal byť vyrovnaný, pevný a suchý. Dôkladne povysávajte povrch, aby bol absolútne čistý a bez nečistôt.

Laminát a drevo možno položiť na:

Betón - Ak je nový, nechajte ho schnúť minimálne 90 dní.  Musíte použiť zábranu proti pare a tiež by ste mali použiť protihlukovú podložku alebo kombináciu obidvoch.

Drevo - Musí sa primerane prevetrať a voľné dosky sa musia pribiť alebo priskrutkovať, aby sa nehýbali.  Neukladajte parnú zábranu.

Koberec - Iba s krátkym vlasom, ktorý sa prilepí priamo na drevený podklad podlahy. Nepoužívajte podložku.

Dlaždice - Iba v jednej vrstve a bez uvoľnených dlaždíc, prasklín alebo iného poškodenia.

PVC možno inštalovať na:

Akýkoľvek povrch, ale musíte dbať na:

Dôkladné očistenie - odstráňte akékoľvek zvyšky farby, oleja, vosku, laku alebo rozpúšťadiel.

Uhladenie - odstráňte alebo obrúste akúkoľvek vyvýšeninu alebo nerovnosti, ako sú hlavičky klincov alebo povrchové nepravidelnosti.

Opravu - skontrolujte otvory alebo praskliny a opravte ich. Ak používate výplň akéhokoľvek druhu, nechajte ju pred položením podlahy úplne vysušiť

Postupujte priamo

Bez ohľadu na to, ktorým smerom ste sa rozhodli položiť podlahu, kvôli skutočne profesionálnemu vzhľadu povrchovej úpravy sa vyhnite doskám alebo tabuliam, ktoré sú krivé alebo šikmé po celej izbe. Uistite sa, že prvý rad je úplne rovný od steny po stenu - pomôžte si tak, že si nakreslíte ceruzkou čiaru - a stále kontrolujte, či dodržiavate túto líniu.

Majte na pamäti medzery

Pretože ide o prírodné produkty, laminátové a drevené podlahy sa rozťahujú a zmršťujú podľa zmeny teploty a vlhkosti. Je dôležité nechať „medzeru na expanziu“ po obvode celej miestnosti, aby mala podlaha priestor na pohyb.  To znamená, že by ste mali začať ukladať prvý rad dosiek aspoň 8 mm až 10 mm od steny. Uloženie soklov alebo líšt obvykle zakryje túto medzeru, keď sa podlaha dokončí.

Pripravený, pozor, štart!

Laminát

T-Lock a nový 2-Lock systémy veľmi uľahčujú pokladanie našich laminátových podláh - predovšetkým 2-Lock, ktorý viac ako kedykoľvek predtým urýchľuje celý proces. Jednoducho ich zakliknete dohromady bez toho, aby ste potrebovali lepidlo, klince alebo komplikované nástroje. Skontrolujte, koľko radov budete potrebovať - môžete dosky voľne rozložiť po miestnosti - a uistite sa, že posledný rad nebude príliš úzky, aby ste mohli ľahko odrezať, čo bude treba (nesmie byť užší ako 50 mm).  Ak je to však tak, odrežte už z prvého radu, aby ste tomu poslednému pridali na šírke. Výsledok bude výborný a bude to aj lepšie vyzerať.

Drevo

Naše drevené podlahy prichádzajú v troch typoch zámkového systému - Ultraloc, T-Lock a nový 2-Lock. Tieto systémy zamykajú dosky tesne vedľa seba tak, aby dokonale do seba zapadli bez medzier alebo nerovných rohov.  Robí sa s nimi veľmi rýchlo a ľahko sa používajú - predovšetkým 2-Lock, ktorý urýchľuje proces viac ako kedykoľvek predtým.  Skontrolujte, koľko radov budete potrebovať - môžete dosky voľne rozložiť po miestnosti - a uistite sa, že posledný rad nebude príliš úzky, aby ste mohli ľahko odrezať, čo bude treba (nesmie byť užší ako 50 mm).  Ak je to však tak, odrežte už z prvého radu, aby ste tomu poslednému pridali na šírke. Výsledok bude výborný a bude to aj lepšie vyzerať.

Získajte to najlepšie z drevených alebo laminátových dosiek

Dosky možno uložiť v akomkoľvek smere, ale môžete tiež vyťažiť najviac z ich vzhľadu a výkonu, keď ich položíte:

  • po dĺžke v prípade obdĺžnikových miestností a chodieb
  • smerom k svetlu v štvorcových miestnostiach.

PVC

Môžete si vybrať z rôznych PVC podláh, a to od našej inovatívnej „Podlahy v krabici“, cez výrobky „Starfloor“, až po tradičnejšie tabuľové formáty.  

Podlaha v krabici a Starfloor majú samolepiaci rub a možno ich jednoducho položiť na miesto a upraviť im okraje ostrým nožom okolo stien.  Oba výrobky môžete premiestňovať dovtedy, kým ich umiestnenie nie je dokonalé.

S TarkoSpray, naším revolučným aerosolovým adhezívom je to také ľahké, ako keď ukladáte iné typy PVC podláh. Jednoducho nastriekajte lepidlo priamo na podlahu a uložte PVC priamo naň.  Tak ako je to aj pri našich samolepiacich výrobkoch, môžete meniť polohu podlahy, až kým nedosiahnete jej dokonalé umiestnenie.

Pokyny sú pribalené

Poskytujeme kompletné pokyny na všetky naše výrobky. Môžete si tiež stiahnuť viac informácií zo stránky každého výrobku alebo z nášho centra dokumentov.